Jak zrobić smart tv czyli Raspberry Pi jako centrum multimedialne

Coraz więcej telewizorów sprzedawanych jest jako SMART czyli takich, które potrafią odtwarzać muzykę, zdjęcia i filmy z internetu lub naszych lokalnych zasobów. Jest to dosyć zrozumiałe bo przecież dlaczego oglądać zdjęcia z wakacji na komputerze (szczególnie, że coraz więcej z nich to małe laptopy) skoro mamy w salonie XX-dziesiąt cali, które lepiej się do tego nadają. Co jednak jeśli nie mamy “smart” tv? Nic prostszego, trzeba sobie zrobić.

Do wykonania smart tv będziemy potrzebować:

  1. raspberry PI
  2. Kartę SD
  3. Ładowarkę lub zasilacz
  4. Kabel hdmi
  5. kabel sieciowy (ethernet)
  6. pilot
  7. trochę internetu

Raspberry Pi to nic innego jak komputer na małej płytce drukowanej. Posiada całkiem przyzwoity SoC ARM1176JZFS @ 700Mhz i Videocore 4 GPU. Procesorek graficzny ma moc wystarczającą (rzekomo) do odtwarzania materiały w jakości BluRay dzęki wsparciu sprzętowemu dla H.264. Generalnie aby to cudo uruchomić potrzebujemy trochę kabli i trochę prądu.

raspberry pi (3 of 4)

raspberry pi (4 of 4)

raspberry pi (2 of 4)

Jeśli chodzi o prąd to ważna sprawa. Nasze cudo wymaga min 700mA i 5V. Generalnie wystarczy ładowarka z w miarę nowoczesnego smartfona ponieważ wiele z nich ma wydajność ~1A co w zupełności wystarcza. W praktyce może się okazać, że wygrawerowane 1A na ładowarce nie ma nic wspólnego z prawdzimym 1A  a prądu dostajemy tyle co kot napłakał. Poblem z brakiem prądu może objawiać się problemami przy korzystaniu z sieci przez urządzenie lub z czasowym przywieszaniem się (ale nie uprzedzajmy faktów) – dlatego warto wybrać się do sklepu z elektroniką i kupić przyzwoity zasilacz.

Kolejna sprawa to karta sd. Raspberry Pi posiada wbudowany czytnik a karta jest po prostu dyskiem dla urządzenia. Na potrzeby naszego smart tv warto kupić szybką i dobrą kartę. Osobiście użyłem klass 10 8GB SanDisk, sprawuje się bardzo przyzwoicie.

Ostatni element niezbędny to kabel HDMI. Wprawdzie płytka ma wyjścia audio i video out ale myślę, że lepiej skorzystać z dobroci hdmi – 1 kabel, lepsza jakość. Od razu przypominam, jeśli chcecie schować raspberry za telewizorem to wystarczy najtańszy kabel. Przy długości rzędu 1-2 metrów jakość wykonania tego kabla nie ma żadnego znaczenia i nie ma sensu przepłacać.

To wszystko to minimum jakie potrzebujemy aby nasze smart tv ożyło.

Dalej użyjemy xbmc jako serce całego systemu. Najprościej będzie skorzystać z Raspbmc. Pobieramy installer, wrzucamy kartę sd do czytnika i wskazujemy ją w instalerze. Reszta praktycznie robi się sama. Jak instaler powie że skończył, wrzucamy kartę do malinki podłączamy hdmi, kabel z internetem,  zasilanie i czekamy. Reszta dzieje się sama

WP_000508

WP_000509

Raspbmc samo pobierze aktualizacje z internetu i wszystko pozostałe co potrzebuje. I tutaj może pojawić się problem. Jeżeli użyte źródło zasilania jest zbyt słabe wówczas to tutaj czasem mogą się pojawić problemy. Urządzenie oprócz normalnej konsumpcji dosyć mocno korzysta z karty sieciowej, jeśli prądu zaczyna brakować bo zasilacz czy ładowarka mizerne są to wszystko padnie. Jeśli zaś są przyzwoite proces powinien przejść bez problemu a jeśli przejdzie bez problemu zobaczymy takie piękne logo Smile

WP_000511

Po zainstalowaniu przydała by się jakaś forma komunikacji z urządzeniem. Osobiście korzystam z pilota z Microsoft Media Center 1039 (http://www.mythtv.org/wiki/MCE_Remote) do kupienia czasem na allegro. Ruszył bez konfiguracji, bez kombinacji ot zaraz po wpięciu.

Można też użyć aplikacji w telefonie które dostępne są  na iOS-a, Windows Phone i Androida.

Co zrobić po zainstalowaniu Raspbmc? Osobiście pierwsze co to włączyłem AirPlay  (System->Network->Allow XBMC to receive AirPlay content) dzięki czemu mogę teraz wysyłać obraz i dzwięk z iPhone-ów  iPad-ów i iTunes-ów na telewizor. Jest to chyba najtańszy sposób na airplay-a w telewizorze. Nie trzeba kupować całego AppleTv aby korzystać z tego dobrodziejstwa.

WP_000512

Instalacja całości jest bardzo prosta i niewymagająca – ja adept sztuk linuksowych na poziomie prawie zero dałem radę – dlatego polecam poskładanie takiego cuda bo może to być początek bardzo fajnej przygody.

Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam, postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.