NCrunch czyli TDD na sterydach

ncrunch-progressJednym zdaniem NCrunch to narzędzie do automatycznego uruchamiania testów jednostkowych w Visual Studio. Pisałem już o NCrunch-u ale o tak świetnym dodatku warto napisać jeszcze raz i to z dwóch powodów. Po ostatniej prezentacji na ITAD na bielskiej ATH kilka osób pytało mnie o zielony pasek więc w ramach wyjaśnienia taki zielony pasek to właśnie NCrunch. Idea tego narzędzia jest banalnie prosta. W momencie gdy nie piszemy kodu, w momencie kiedy na chwilę przestaliśmy pisać aby pomyśleć lub iść po kawę czy cokolwiek innego, NCrunch próbuje skompilowac kod i uruchomić testy. Nie trzeba zapisywać zmian, nie trzeba nic naciskać, uruchamiać, pamiętać żeby uruchomić jeden lub wszystkie testy, nic. Ot samo z siebie. 

Takie działanie powoduje, że jedną sprawę mamy z głowy i muszę przyznać, że to narzędzie genialnie ułatwia TDD. Na CodeRetreat przypomniało mi się, jak bardzo uciążliwe i męczące jest pamiętanie o uruchomieniu testów wprowadzeniu drobenj zmiany w kodzie. NCrunch bardzo mocno uprzyjemnia pracę z kodem.

I teraz najważniejsza rzecz, NCrunch (mimo, że jest płatny) to aktualnie jest dostępny w wersji beta, która działa i to bardzo całkiem dobrze. Można używać za darmo (pewnie przez kilka tygodni jeśli nie miesięcy). Więc jeśli ktoś ma wątpliwości czy to nie będzie przeszkadzało w pracy, proponuję – spróbuj przez tydzień lub dwa.

Co do alterantyw, to dla Visual Studio jest Mighty Moose z genialnym jak dla mnie diagramem zależności ale niestety moje przygody z nim nie zakończyły się dobrze bo dodatek jest mocno niestabilny a co więcej odinstalowanie tak, żeby visual był czysty nie jest sprawą trywialną.

Jeśli korzystacie z narzędzi ze stajni Idea InteliJ (czyli PyCharm, Webstorm – sprawdzone, i inne – nie sprawdzone) to też możecie uruchamiać testy automatycznie.

Taki sposób dla mnie jest idealny, nie chcę więcej ręcznie uruchamiać testów jednostkowych, chce mieć zawsze aktualne zielone czerwone.

3 thoughts on “NCrunch czyli TDD na sterydach”

Comments are closed.