Desktop Info

Konkurs „Daj się poznać” – podsumowanie

Czas szybko leci, nie tak dawno Procent ogłosił swój konkurs „Daj się poznać”, konkurs miał trwać aż 15 tygodni. W zeszły poniedziałek konkurs się zakończył. Czas jednak szybko mija. W tym czasie ilość czytelników mojego bloga wzrosła na tyle dużo, że była zauważalna w statystykach – dziękuję wszystkim nowym czytelnikom. Jeśli chodzi o aplikację Desktop …

Konkurs „Daj się poznać” – podsumowanie Read More »

Dwuwymiarowe kody QR – generator

Wszyscy znamy kody kreskowe, są bardzo popularne. Praktycznie każdy produkt jest nimi opatrzony. Problem jaki mają tradycyjne kody kreskowe to praktycznie brak mechanizmu korekcji błędów, który powoduje, że zniszczenie części kodu powoduje jego całkowitą nieczytelność. Dzięki temu możemy dłużej postać w kasach sklepowych. W tych samych kasach można zauważyć, że czasem ciężko odczytać kod, gdy …

Dwuwymiarowe kody QR – generator Read More »

Synchronizacja z kalendarzem Google-a

Chcę, aby aplikacja DesktopInfo pokazywała wydarzenia z kalendarza Google-a na moim pulpicie. Dzięki temu będę miał listę pod ręką. Jak przygotować odpowiedni kawałek kodu? Wykorzystamy tutaj oficjalne, przygotowane przez firmę Google biblioteki dla .net-a (do pobrania tutaj). To co będzie potrzebne do projektu to dodanie referencji: Google.GData.AccessControlGoogle.GData.CalendarGoogle.GData.ClientGoogle.GData.Extensions Tworzymy CalendarService – obiekt odpowiedzialny za połączenie (jako …

Synchronizacja z kalendarzem Google-a Read More »

Testy jednostkowe oraz TDD – test driven development.

Testy jednostkowe to proste testy pozwalające na sprawdzanie działania aplikacji na poziomie klas i metod. Ich celem jest wspomaganie pracy programisty. Testów jednostkowych nie należy traktować jak testów aplikacji, które należą do zupełnie innej kategorii. Ciekawą koncepcją jest TDD czyli test driven development. Wg. niej najpierw tworzone zostają testy aby dopiero później stworzyć kod. Dzięki …

Testy jednostkowe oraz TDD – test driven development. Read More »

Architektura aplikacji w sposób łatwy i przyjemny

Każda bardziej skomplikowana (niż „hello word”) aplikacja posiada jakąś architekturę. Chyba najbardziej popularna wśród początkujących to spaghetti. Architektura spaghetti charakteryzuje się tym, że różne kawałki kodu są po prostu przemieszane ze sobą. Czasem tak dobrze, że w jednej procedurze i/lub funkcji znajdziemy wszystkie składniki. Na szczęście kilka programów później, prawie każdy zaczyna coraz bardziej myśleć …

Architektura aplikacji w sposób łatwy i przyjemny Read More »

CodePlex i TFS czyli o wiązaniu work itemów z check-in

Wchodząc na stronę http://desktopinfo.codeplex.com/WorkItem/AdvancedList.aspx znajdziesz listę rzeczy i/lub błędów które zostały zapisane w ramach pracy nad projektem DesktopInfo. Pozwala to na wygodne administrowanie projektem. Możemy robić listę błędów oraz nowej funkcjonalności. Lista ta dostępna jest także w Visual Studio Wszystko to dzięki Team Explore-owi oraz TFS-owi. Mamy funkcjonalność, która pozwoli nam łatwiej zarządzać projektem w …

CodePlex i TFS czyli o wiązaniu work itemów z check-in Read More »

Jak stworzyć program z pluginami w C#

Od początku pracy nad DesktopInfo wiadome było, że będzie potrzebny mechanizm do ładowania pluginów, dodatkowych modułów, które rozszerzą możliwości aplikacji bez potrzeby jej rekompilacji. Pierwszy pomysł jaki przechodzi do głowy to refleksja. Jednak jakiś czas temu postała biblioteka MEF, która została włączona do .NET Framework 4.0 Ponieważ aplikacja DesktopInfo wykorzystuje właśnie tą wersję .NET, to …

Jak stworzyć program z pluginami w C# Read More »

Aktualizacja kontrolki z innego wątku, invoke oraz metody rozszerzające

Czy otrzymałeś kiedyś taki oto błąd? The calling thread cannot access this object because a different thread owns it. Dzieje się tak, najczęściej wtedy, gdy próbujemy aktualizować kontrolki użytkownika z innego wątku. Taka czynność nigdy nie była dobrym pomysłem i trzeba było o tym pamiętać, jednak od wersji bodajże 2 .net Framework-a dostajemy taki wyjątek …

Aktualizacja kontrolki z innego wątku, invoke oraz metody rozszerzające Read More »

Jak pokazać pozycję użytkownika na mapie

Wcześniej pisałem o kontrolce GMap do wyświetlania map Google-a w aplikacji WPF, która pozwala na wyświetlanie map w aplikacji WPF. Użycie kontrolki nie jest jakoś trudne. Wystarczy podglądnąć w przykładowym projekcie co i jak poustawiać aby wszystko zaczęło pracować. Co jednak jeśli chcielibyśmy wyświetlić pozycję użytkownika?… ale tak dynamicznie. W Windows 7 znajduje się mechanizm …

Jak pokazać pozycję użytkownika na mapie Read More »

Splash Screen w aplikacji WPF

Niektóre aplikacje warto wyposażyć w Splash Screen. W przypadku WPF-a (który jest wykorzystywany w DesktopInfo) sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy dodać plik png do projektu a następnie we właściwościach pliku wybrać SplashScreen I tyle. Bez kodowania, bez kombinowania. Po prostu kilka kliknięć. Jeśli to jednak za dużo roboty to można zrobić SplashScreen inaczej: Dodajemy New …

Splash Screen w aplikacji WPF Read More »