Web Essentials 2012– obowiązkowe narzędzie dla programistów webowych

Ostatnio pisałem o Web Essentials 2012 dzięki, któremu możemy szybko i łatwo generować klasy na podstawie json-a a dzisiaj zobaczymy co jeszcze daje dodatek Web Essentials 2012.

W plikach CSS mamy dodatkowe menu Web Essentials:

image

 

  • Minify selection – minimalizuje naszego css-a (w MVC4 można to również zrobić za pomocą bundle-s ale nie każdy używa przecież MVC)
  • Remove Duplicate Properties – usuwa powielone właściwości. Bardzo przydatne jeśli nad css-em pracuje więcej niż jedna osoba lub css ma więcej niż jedna strona (a są takowe?)
  • Add Missing Standard Properties – kolejna opcja, która dodaje to co powinno być a co zapomnieliśmy
  • Add Missing Vendor Specifics – chyba najlepsza z opcji. Dodaje brakujące wersje dla innych przeglądarek -  i tak jeśli napisaliśmy coś pod IE to ta opcja doda odpowiadające wersje dla pozostałych – niebywała oszczędność czasu
  • Sort All Properties – po prostu sortuje właściwości. O tak, żeby zachować konwencję.
  • Pozostałe dwa menu (Encode i Transform) na zakodowanie ciągu znaków oraz różne konwersje. Na tą chwilę jeszcze nie miałem potrzeby skorzystania z nich ale kto wie….

Jest jeszcze jedna rewelacyjna rzecz, która ułatwi nam życie. Po najechaniu na właściwość dostaniemy małe okienko pokazujące jakie przeglądarki wspierają daną opcję i od jakiej wersji:

imageimage

image

Oprócz tego dostajemy jeszcze wsparcie w pisaniu url-i

image

Wsparcie dla kolorków (chociaż nie wiem czy VS sam tego nie robi)

image

Podpowiadanie czcionki

image

oraz podgląd czcionki (jedno z moich ulubionych)

image

 

Oczywiście to co napisałem powyżej to tylko czubek góry lodowej jednak to są rzeczy, które najbardziej ułatwiają mi życie i powinny przekonać chyba każdego od zapoznania się z Web Essentials 2012.  A uprzedzając pytania, dodatek jest bardzo regularnie aktualizowany oraz ma wsparcie dla LESS-a