Spacje kontra tabulatory

W zeszłym miesiącu pytałem Was o preferencje jeśli chodzi o białe znaki (whitespaces) w swoim ulubionym IDE. Pora rzucić okiem na wyniki i tak:

  1. Blisko 200 osób oddało swój głos – nie spodziewałem się takiego dużego odzewu, cieszy mnie to bardzo (cieszy odzew a nie zdziwienie).
  2. 10 osób zagłosowało na dwie spacje
  3. 6 osób zagłosowało na 3 spacje – ot indywidualisty
  4. 49 osób korzysta z 4 spacji
  5. przytłaczająca ilość blisko 120 osób korzysta z tabulatora
  6. dwie osoby korzystają z więcej niż 8 spacji a jedna jeszcze czegoś innego.
  7. Połowa osób uważa, że korzysta z jedynego słusznego/akceptowalnego separatora
  8. 32% leje na to i używa po prostu domyślnych ustawień
  9. tylko 30 osób odpowiedziało, że wymaga tego kultura organizacji

Mimo, że statystyk ze mnie marny i wartość badawcza tak przeprowadzonej ankiety pewnie zerowa to jednak wnioskuję z tego co następuje:

Tabulator rządzi bezwzględnie, ale również 4 spacje rządzą bo blog skierowany do .netowców a jedyne słuszne narzędzie do .net-a to Visual Studio a ono domyślnie ustawione jest na 4 spacje…. tak wduszając klawisz z dwiema strzałkami, potocznie zwany tab walisz 4 spacje.

Wniosek kolejny, połowa programistów uważa swoją decyzję za jedyną słuszną – eh zadufana ta społeczność Uśmiech z językiem

Wniosek ostatni – dość przerażające jest, że ledwie 16% osób używa ze swojego ustawienia ze względu na kulturę organizacji. Widzę tu dwie możliwości, albo większość firm tworzy soft w pojedynkę w co nie chcę wierzyć bo to by nas stawiało w kategorii manufaktury, albo w większości firm nikt na to nie zwraca uwagi co też nie jest dobrym znakiem. Nie jest dobrym znakiem bo oznacza to brak kultury organizacyjnej. Brak kultury organizacyjnej zaś oznacza, że każdy może korzystać z innych białych znaków – minimalizujemy użyteczność systemów kontroli wersji, każdy nazywa klasy i funkcje jak mu się podoba – czyli samowolka no i każdy pisze jak chce więc dobre wzorce się nie rozpowszechniają a złe powodują powolne gnicie kodu. Jakby na to nie patrzeć to te 16% czarno wygląda.

Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że się mylę. Jakie są Twoje doświadczenia w tej materii???

Scroll to Top