Dla odmiany dzisiaj telefonicznie. Kupując telefon (Nokia 6070) kierowałem się (poza standardowymi funkcjami – telefon, sms, mms) GPRS-em. Chciałem mieć telefon, w którym GPRS działa dzięki czemu w razie potrzeby skorzystania z internetu mój portfel nie musiałby za bardzo się odchudzać. Oczywiście okazało się, że GPRS jest, ale przeglądarka jest raczej słaba. Rozkład jazdy pociągów jest generalnie bezużyteczny, repertuaru kinowego też nie sprawdzę i w ogóle ten internet w komórce to jakaś pomyłka.

Jako że jestem zagorzałym szalikowcem Opery oraz przypomniałem sobie, że Opera posiada wersję Mobile, przeznaczoną właśnie dla komórek……. Płatną jak się szybko okazało. Ale jest alternatywa. Opera Mini, która dodatkowo działa rewelacyjnie praktycznie na każdym telefonie.

Jak to działa

Opera Mini instalowana w telefonie to dopiero połowa zabawek. Jest jeszcze SERWER….. gdzieś w sieci, który dla nas (z telefonami słabymi i marniutkimi jak mój) przeformatowywuje strony www do postaci, która może być przetrawiona przez telefon. Obrazki zostają zmniejszone, tekst sformatowany, generalnie ma być pięknie. A jak działa ?? Strona która otwierała mi się ok. 4 minuty w standardowej przeglądarce Nokii w Operze Mini otwarła mi się w ok. 40 sekund. Miodzio…. strony dotychczas niedostępne stają się dostępne. Oczywiście nie wszystkie, jednak w moich oczach internet w komórce, zaczął działać. I najlepsze 🙂 można tak skonfigurować „Mini Opere”, żeby wyświetlała strony poziomo – zwiększając czytelnośc stron i dodatkowo powodując czynnik WOW 🙂 trzeba zobaczyć miny ludzi 🙂

Jak uruchomić Operę Mini na Nokii ??

Na stronie Opery Mini można przesłać SMS-em link do programu. Dzięki temu szybko i wygodnie pobierzemy program. Niestety w Nokiach Series40 to jeszcze nie wszystko, należy ją skonfigurować. Brzmi strasznie ale tak naprawdę jest to prosta operacja. Aby tego dokonać należy:

Z menu wybrać „Ustawienia”

 • Następnie „Konfiguracja”
 • „Własna konfiguracja ustawień
 • „Opcje”
 • „Dodaj nowy”
 • „Punkt dostępu”
 • Ustawiamy Nazwę konta (dla łatwego zidentyfikowania nazwałem ten punkt „Opera mini”
 • W „Ustawienia punktu dostępu” ustawiłem
  • „Nośnik danych” na „Dane pakietowe”
  • W „Ustawienia nośnika” sprawdziłem czy są wpisane ustawienia od operatora (warto skorzystać z usługi wysyłania konfiguracji od operatora przez stronę www)
 • Po ustawieniu wszystkiego i wróceniu do menu „Własna konfiguracja ustawień” dla nowo stworzonej konfiguracji wybrałem „Opcje” i „Uaktywnij”Teraz pozostaje jedynie uruchomić Operę i cieszyć się nową jakością internetu. Ekran ciągle jest mały ale teraz przynajmniej można przeglądać strony www (a przynajmniej większość). Dodatkowo dostajemy możliwość tworzenia własnej listy wyszukiwarek dzięki czemu nie będziemy musieli pamiętać wszystkich adresów, możemy tworzyć zakładki, synchronizować swoje zakładki z serwerem i jak już wcześniej wspomniałem zmusić telefon do pracy w poziomie.

  [tags]Polish Posts,Nokia,6070, Opera Mini[/tags]